Co zrobić jeżeli chcemy mieć drewnianą podłogę jednocześnie uniknąć problemu z nadmierną pracą drewna? Rozważmy kilka możliwości wyboru.

Deski lite czy warstwowe – co wyróżnia poszczególne rodzaje podłóg?

Deski lite

Wykonane w całości z jednego kawałka drewna. Należą do nich: parkiet, mozaika, tradycyjne deski podłogowe. Posiadają dziesiątki wykończeń, lakier, olej naturalny, olejowosk, szczotkowanie, opalanie, wędzenie itd. Wymiary takiego materiału także są różne. 

Przyjmuje się, że deski lite można wielokrotnie cyklinować. Jest to często powtarzany argument przez zwolenników. Nie należy jednak zapominać, że renowacji możemy poddać jedynie warstwę wierzchnią deski, czyli tę powyżej poziomu pióro-wpustu. W przypadku desek o grubości 15 mm jest to około 6 mm, gdy mamy do czynienia z grubością 20-22mm jest to 9-10 mm.

Drewno to materiał higroskopijny, czyli wymienia wilgoć z otoczeniem w którym się znajduje. Zimą, gdy pomieszczenie jest ogrzewane deski oddają wilgoć wysychają i mogą powstawać szczeliny. Latem wilgoć chłoną i mogę powstać tzw łódki.

Deski warstwowe

Technologia desek warstwowych powstała żeby pracę drewna zminimalizować, dzięki konstrukcji wielowarstwoej możemy stosować deski o większych gabarytach bez obaw, że higroskopijność drewna doprowadzi do jego odkształcenia. W skrócie deski warstwowe – wybaczają więcej.

Konstrukcja desek warstwowych została tak przemyślana żeby poszczególne warstwy kompensowały naprażenia warstw poprzednich. Dzięki temu jest ona dużo bardziej odporna na warunki panujące w pomieszczeniu.

A warstwa wierzchnia? – może być grubości od 3,5 nawet do 6,5 mm dzięki czemu możemy ją także kilkukrotnie odnowić. Jest ona nieco mniejsza niż w deskach litych ale ze względu na swoją stabilność, podczas cyklinowanie zdejmujemy o wiele mniej materiału szlachetnego ze względu na pracę z płaską powierzchnią.

Deski warstwowe mogą być używane przy ogrzewaniu podłogowym, co świadczy o ich stabilności.

Po wielu latach pracy i użytkowaniu wielu rodzaji podłóg możemy śmiało polecić materiał warstwowy jako sprawdzony i doskonale łączący zarówno walory użytkowe drewna warstowego i wizualne litego.

Zobacz także

Drzwi ukryte w ścianie

Drzwi ukryte w ścianie

Co to są te drzwi ukryte? Drzwi ukryte, czyli drzwi zlicowane ze ścianą, to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje na popularności wśród miłośników designu. Są one niemal niewidoczne, gdyż ościeżnica jest ukryta w ścianie, a sama konstrukcja drzwi jest ledwie...

Jak usunąć zarysowania z podłóg drewnianych

Jak usunąć zarysowania z podłóg drewnianych

Poznaj wskazówki dotyczące usuwania zarysowań z podłóg drewnianych Widoczne na pięknej drewnianej podłodze zarysowania mogą być powodem do zmartwień, ale nie ma obawy! Zanim sięgniesz po drastyczne środki, zapoznaj się z rozwiązaniami do samodzielnego wykonania, aby...

Jak zabezpieczyć deski tarasowe na zimę

Jak zabezpieczyć deski tarasowe na zimę

Taras zimą. Jak zabezpieczyć deski tarasowe? Taras to miejsce, gdzie można odpoczywać i relaksować się na świeżym powietrzu. Jednak zimą taras narażony jest na działanie niskich temperatur, wilgoci, śniegu i lodu. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć deski...