Jak czyścić podłogę drewnianą?

Jak i czym myć parkiet? Jaka jest różnica w pielęgnacji lakieru a olejowosku? Które wykończenie jest bardziej trwałe? To najczęstsze pytania klientów chcących dowiedzieć się, jak powinni postępować ze swoją podłogą.

Pierwszym krokiem do utrzymania drewnianej podłogi w najlepszej kondycji, jest stworzenie najlepszych warunków klimatycznych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy, przez centralne ogrzewanie, spada względna wilgotność powietrza w mieszkaniu, co skutkuje rozsychaniem się desek. Optymalne warunki to temperatura powietrza wynosząca 20 stopni, oraz wilgotność powietrza w przedziale 45%-60%.

Kolejnym etapem pielęgnacji, jest wyeliminowanie największego wroga podłogi drewnianej, czyli piasku. Warto zainwestować w bardzo dobrą wycieraczkę, lub w miarę możliwości nawet kilku wycieraczek przed wejściem. Piasek na butach działa na podłogę drewnianą podobnie jak papier ścierny, tworzy rysy i matuje wierzchnią warstwę. Trzeba również pamiętać o regularnym odkurzaniu parkietu miękką szczotką.

Następnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja podłogi. Istnieją różne metody pielęgnacji parkietu drewnianego w zależności od jego wykończenia – lakier lub olejowosk.

Pielęgnacja lakieru

Po uprzednim dokładnym odkurzeniu całego parkietu, nadchodzi czas na jego mycie. Potrzebny do tego będzie płaski mop, wiaderko oraz środki chemiczne polecane do użytego na podłodze lakieru. Są one dostępne w specjalistycznych punktach sprzedaży podłóg. Używanie wysokiej jakości pielęgnatów daje gwarancje zabezpieczenia lakieru przed zmatowieniem. Mycie powinno odbywać się dobrze wyciśniętym mopem, lekko wilgotnym, tak aby ograniczyć ilość wody na podłodze. Zalecamy raz w roku użycie środka do impregnacji lakieru. Jego nałożenie na parkiet spowoduje odświeżenie lakieru i nadanie mu pierwotnego blasku. Do wyboru są środki o różnej połyskliwości.

Pielęgnacja olejowosku

Pielęgnacja odbywa się bardzo podobnie jak w przypadku podłogi lakierowanej. Parkiet również przed umyciem należy bardzo dokładnie odkurzyć. Samo mycie podłogi odbywa się również za pomocą bardzo dobrze wyciśniętego mopa. Jako detergent do wody powinno używać się środków typowo do pielęgnacji olejowosków. Używanie tych komponentów podczas mycia uzupełnia ubytki twardego wosku, który wyciera się z podłogi wraz z jej użytkowaniem. Uzupełnienie ubytków wosku będzie kluczowe przy pielęgnacji podłóg olejowoskowanych. Jeśli wosk zacznie się mocno wycierać i nie zostanie on uzupełniony istnieje ryzyko powstania ciemnych plam. Dlatego zaleca się również używanie specjalnego impregnatu do olejowosków. Jest on w formie mleczka, które nakłada się na wcześniej odkurzony i umyty parkiet. Taka impregnacja w pełni uzupełnia wytarty wosk olejny. Powinno się go używać w zależności od intensywności użytkowania podłogi, ale przynajmniej raz w roku.

Podsumowując, aby podłoga zachowała swoje pierwotne właściwości, trzeba pamiętać o odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, oraz ograniczyć ryzyko dostania się piasku i wody na parkiet drewniany. Ponadto należy używać środków do mycia podłogi, tylko tych zalecanych przez producenta lakieru bądź olejowosku użytego do wykończenia parkietu. Stosowanie ich według wytycznych gwarantuje zachowanie podłogi w bardzo dobrej kondycji przez długi okres użytkowani.

Zobacz także

Jak usunąć zarysowania z podłóg drewnianych

Jak usunąć zarysowania z podłóg drewnianych

Poznaj wskazówki dotyczące usuwania zarysowań z podłóg drewnianych Widoczne na pięknej drewnianej podłodze zarysowania mogą być powodem do zmartwień, ale nie ma obawy! Zanim sięgniesz po drastyczne środki, zapoznaj się z rozwiązaniami do samodzielnego wykonania, aby...

Jak zabezpieczyć deski tarasowe na zimę

Jak zabezpieczyć deski tarasowe na zimę

Taras zimą. Jak zabezpieczyć deski tarasowe? Taras to miejsce, gdzie można odpoczywać i relaksować się na świeżym powietrzu. Jednak zimą taras narażony jest na działanie niskich temperatur, wilgoci, śniegu i lodu. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć deski...

Rodzaje paneli podłogowych – ich wady i zalety

Rodzaje paneli podłogowych – ich wady i zalety

Panele podłogowe to popularny materiał wykorzystywany do wykończenia podłóg w domach i mieszkaniach. Panele podłogowe mają wiele zalet, takich jak łatwość montażu, trwałość, odporność na zarysowania i wilgoć, a także bogaty wybór wzorów i kolorów. Jednak panele...