Wzór jodełkowy to niekwestionowany lider wśród najczęściej wybieranych wzorów podłogowych. Znano go już za czasów Imperium Rzymskiego i chętnie wykorzystywano podczas wykładania nawierzchni drogowych. Tak zwana jodełka to najczęściej spotykany wzór podłogowy. Emanuje elegancją i nie przytłacza, tworzy subtelny motyw. Zawsze był jednym z najbardziej wziętych i popularnych wzorów, przez co do dzisiaj jest chętnie wykorzystywany przez architektów na całym świecie.

Geneza nazwy

Nazwa tego sposobu układania podłogi pochodzi od jego podobieństwa do ułożenia igieł na gałęzi jodły. “Jodełka” ma swoje korzenie już w Imperium Rzymskim, gdzie nosiła nazwę Opus Spicatum, co oznacza Kolczasty. Ułożenie w ten sposób kamieni czy cegieł na drodze miało wymiar praktyczny – dzięki temu nacisk na powierzchnię był lepiej absorbowany i amortyzowany.

Jodełka nie tylko na podłodze

Ostatecznie wzór zyskał sławę i znalazł swoich wielbicieli również w krawiectwie. Już wtedy modne były ubrania we wzór jodełki. Dzięki swej prostocie oraz urokowi wzór ten nie ograniczał się już tylko do celu, dla którego początkowo został stworzony, ale zaczął być wykorzystywany w wielu innych branżach i celach.

Subtelności tego designu nie ograniczają się też wcale tylko do świata podłóg. Wzór jodełki jest chętnie używany jako przyciągający wzrok element w wielu aspektach i koncepcjach podczas projektowania wnętrz.

Podłoga w jodełkę a styl wnętrza

W rzeczywistości najłatwiejszym sposobem wykorzystania motywu jodełki w każdym domu jest ułożenie podłogi w jej wzór. Taki zabieg w przypadku podłóg drewnianych stworzy niebanalny i ciekawy efekt. Podłoga we wzór jodełki nada każdemu pomieszczeniu ciepłej i przyjaznej atmosfery, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzone.

Co więcej, podłogi we wzór jodełki będą idealne, jeśli chcesz uzyskać w swoim domu eklektyczny efekt, który podkreśli twoją osobowość. Taką powierzchnię bez trudu można łączyć z innymi elementami wystroju, takimi jak meble, zasłony czy przedmioty dekoracyjne.

Biorąc pod uwagę wymagania i potrzeby obecnych nabywców, można dziś bez trudu znaleźć podłogi układane we wzór jodełki w każdym możliwym rozmiarze czy gatunku botanicznym.

Zobacz także

Drzwi ukryte w ścianie

Drzwi ukryte w ścianie

Co to są te drzwi ukryte? Drzwi ukryte, czyli drzwi zlicowane ze ścianą, to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje na popularności wśród miłośników designu. Są one niemal niewidoczne, gdyż ościeżnica jest ukryta w ścianie, a sama konstrukcja drzwi jest ledwie...

Jak usunąć zarysowania z podłóg drewnianych

Jak usunąć zarysowania z podłóg drewnianych

Poznaj wskazówki dotyczące usuwania zarysowań z podłóg drewnianych Widoczne na pięknej drewnianej podłodze zarysowania mogą być powodem do zmartwień, ale nie ma obawy! Zanim sięgniesz po drastyczne środki, zapoznaj się z rozwiązaniami do samodzielnego wykonania, aby...

Jak zabezpieczyć deski tarasowe na zimę

Jak zabezpieczyć deski tarasowe na zimę

Taras zimą. Jak zabezpieczyć deski tarasowe? Taras to miejsce, gdzie można odpoczywać i relaksować się na świeżym powietrzu. Jednak zimą taras narażony jest na działanie niskich temperatur, wilgoci, śniegu i lodu. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć deski...