Wzór jodełkowy to niekwestionowany lider wśród najczęściej wybieranych wzorów podłogowych. Znano go już za czasów Imperium Rzymskiego i chętnie wykorzystywano podczas wykładania nawierzchni drogowych. Tak zwana jodełka to najczęściej spotykany wzór podłogowy. Emanuje elegancją i nie przytłacza, tworzy subtelny motyw. Zawsze był jednym z najbardziej wziętych i popularnych wzorów, przez co do dzisiaj jest chętnie wykorzystywany przez architektów na całym świecie.

Geneza nazwy

Nazwa tego sposobu układania podłogi pochodzi od jego podobieństwa do ułożenia igieł na gałęzi jodły. “Jodełka” ma swoje korzenie już w Imperium Rzymskim, gdzie nosiła nazwę Opus Spicatum, co oznacza Kolczasty. Ułożenie w ten sposób kamieni czy cegieł na drodze miało wymiar praktyczny – dzięki temu nacisk na powierzchnię był lepiej absorbowany i amortyzowany.

Jodełka nie tylko na podłodze

Ostatecznie wzór zyskał sławę i znalazł swoich wielbicieli również w krawiectwie. Już wtedy modne były ubrania we wzór jodełki. Dzięki swej prostocie oraz urokowi wzór ten nie ograniczał się już tylko do celu, dla którego początkowo został stworzony, ale zaczął być wykorzystywany w wielu innych branżach i celach.

Subtelności tego designu nie ograniczają się też wcale tylko do świata podłóg. Wzór jodełki jest chętnie używany jako przyciągający wzrok element w wielu aspektach i koncepcjach podczas projektowania wnętrz.

Podłoga w jodełkę a styl wnętrza

W rzeczywistości najłatwiejszym sposobem wykorzystania motywu jodełki w każdym domu jest ułożenie podłogi w jej wzór. Taki zabieg w przypadku podłóg drewnianych stworzy niebanalny i ciekawy efekt. Podłoga we wzór jodełki nada każdemu pomieszczeniu ciepłej i przyjaznej atmosfery, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzone.

Co więcej, podłogi we wzór jodełki będą idealne, jeśli chcesz uzyskać w swoim domu eklektyczny efekt, który podkreśli twoją osobowość. Taką powierzchnię bez trudu można łączyć z innymi elementami wystroju, takimi jak meble, zasłony czy przedmioty dekoracyjne.

Biorąc pod uwagę wymagania i potrzeby obecnych nabywców, można dziś bez trudu znaleźć podłogi układane we wzór jodełki w każdym możliwym rozmiarze czy gatunku botanicznym.

Zobacz także

Rodzaje paneli podłogowych – ich wady i zalety

Rodzaje paneli podłogowych – ich wady i zalety

Panele podłogowe to popularny materiał wykorzystywany do wykończenia podłóg w domach i mieszkaniach. Panele podłogowe mają wiele zalet, takich jak łatwość montażu, trwałość, odporność na zarysowania i wilgoć, a także bogaty wybór wzorów i kolorów. Jednak panele...

Przygotowanie do montażu bramy

Przygotowanie do montażu bramy

Aby poprawnie zamontować bramę musimy mieć dobre podwaliny- czyli: właściwie przygotowany otwór drzwiowy. Krzywe ściany , źle przygotowane węglarki , nierówne wylewki – to najczęstsze problemy , które uniemożliwiają poprawny montaż a co za tym idzie późniejsze...

Dlaczego zimą mogą pojawić się w parkiecie szczeliny?

Dlaczego zimą mogą pojawić się w parkiecie szczeliny?

Wszyscy parkieciarze znają powtarzające się, co roku w okresie grzewczym zapytania klientów dotyczące pojawiających się pęknięć, szczelin i rozszczepień. Nie łatwo przychodzi uspokoić klientów i wyjaśnić, że mają do czynienia z typowym dla naturalnego materiału, jakim...